Najpopularniji CMS sustav?

Vjerojatno ste se s ovim pitanjem susreli koji je najbolji i najpopularniji CMS sustav u svijetu? Također developeri koji rade na određenim sustavima će vjerojatno hvaliti “svoj” sustav kao najbolji. No, evo kokretnih činjenica.
Sudeći prema internet statistikama danas u svijetu ima preko1 mijiarda internet stranica, ili u prosjeku 1 internet stranica na svakog sednog čvjeka na svijetu. To je ogroman brojako uzmemo u obzir da nema svaka država nesemtan pristup internetu. Većina CMS-a omogućava ljudima bez znanja kodiranja da postave svoju web stranicu, te da je ona funkcionalna.

Top CMS sustavi

WordPress je u ogromnoj prednosti i postavlja se kao lider u CMS sustavima za izradu wb stranica i blogova, slijede ih Joomla i Drupal. U usporedbi e-Commerce CMS platformi vodeći je Magento, zatim Prestashop i Shopify.

Redni brojCMS platformaUdio u tržištuBroj aktivnih web stranica
1.WordPress58,8%21.581.874
2.Joomla6,5%2.025.211
3.Drupal4,8%1.204.587
4.Blogger2,5%799.533
5.Magento1,5%502.411
6.TYPO31,5%426.898
7.Bitrix1,4%218.054
8.Prestashop1,3%213.191
9.Shopify1,3%201.800
10.Squarespace1%200.111

Kao što možete vidjeti većina najpopilarniji CMS sustava se koristi kao blog platforma. WordPress koristi kao platformu oreko 17 miliona blogera.
Google-ov Blogger servis ima preko 800.000 blogova. Iako MovableType ili Ghost susatvi nemaju puno blogova, polako se penju ljestvicom i postaju sve popularniji.